Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 248
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 248
Název:Poselství pro Arkon
(Eine Botschaft für Arkon)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Akon-Akon
« AT 247 • chronologicky • AT 249 »
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.499 da Ark
Volby v Impériu - naprogramované vítězství se stává porážkou

Orbánashol III. nechává popravit Laudana Borakina, vedoucího Institutu hyperfyziky Elmas Bay, za finanční podporu opozičního studentského svazu. Právě tato žena před několika dny vyznala Lebo Axtonovi upřímnou lásku, která se zrodila z obdivu k jeho práci proti císaři. Když Axton prosí o její život, Orbanaschol a shromáždění šlechtici se mu vysmějí. V důsledku toho se kriminalista snaží Orbánašla osobně ponížit jako pomstu.

Příležitostí je nadcházející 17. výročí Orbánasholova nástupu na trůn. Císař se každoročně nechává potvrdit ve zmanipulovaných volbách. Axton chce toto zmanipulování voleb zveřejnit i poté, co mu Orbánášol převede peníze ze zabaveného soukromého majetku Laudana Borakina jako odškodnění za ponížení.

Lebo Axton se z přílišné horlivosti vloupe v noci do Křišťálového paláce, aby ukradl Orbanasholův pozitronický programový klíč, který použije k manipulaci s volební pozitronikou. Kriminalista sejme bojového robota s modrým pásem. Vloupání se nezdaří, když opilý spoluhráč spustí poplach, což v paláci vyvolá zvýšenou ostražitost. Axton má štěstí, že se mu podaří z paláce nepozorovaně uniknout.

Lebo Axton se vydává na výlet do Arkonu II. Má podezření, že negativy důkazních fotografií, které pořídil Ervolt Far, jsou v továrně, kde byl při vloupání překvapen. Ve skutečnosti je schopen je získat zpět. Poté detektiv oficiálně vyhledá továrnu, která vyrábí součástky pro obřího robota na Arkonu III. Protože žena právě zemřela při nehodě kluzáku, podaří se Axtonovi oklamat šéfa bezpečnosti Selka Preifana, že existuje plán na sabotáž voleb přímo na Arkonu III. Preifan vysvětluje, že to není možné, protože kritické součástky se vyrábějí za nejpřísnějších bezpečnostních opatření v ústavu Stoquaed na Arkonu I.

Na Arkonu I se detektiv od Avraela Arrkonta dozví, že Institut vede Skaranore Schankkou, blízký přítel Orbanaschola a Sofgartův příbuzný. Jeho slabinou je konzumace snových hub. Lebo Axton chce této drogové závislosti využít a nechá si od Arrkonta sehnat účinnou látku snových hub ve formě prášku.

O den později propašuje tuto účinnou látku do Šankova jídla během večeře v Enteko Abbrass. Když se Schankkou stáhne, Axton ho sleduje a pomocí holografických projektorů a několika komparsistů ho obelstí, aby měl silné halucinace. Kromě toho sabotuje dávkovač jídla a pití v Šankově soukromém bytě, čímž mu způsobuje, že požívá stále více jedu z houby snů. Během několika následujících dní občas zopakuje trik s promítáním. Orbanašol si není vědom rostoucí nervozity svého přítele.

Avrael Arrkonta mezitím nechal sestrojit dálkově ovládaného malého robota LA-1. Když Schankkou chce, aby byly pozitronické součástky odeslány na Arkon III během následujících tří dnů, musí organizace Gonozal VII jednat. Arrkonta a Axton řídí LA-1 do ústavu. Malý robot aktivuje vysílač ve sklepě. Skrze něj se oba dostanou do ústavu a sabotují pozitronové součástky. Poté se jim podaří uniknout přes vysílač. LA-1 obnoví původní stav v místnosti vysílače. Poté Axton nechá robota vysát čisticím strojem, aby ho dostal z ústavu spolu s odpadky.

V den hlasování je Orbánashol schválen 97,3 procenty hlasů. Výsledek je však následně doplněn následujícím textem: "97 procent hlasů pro Orbanašola III - vraha právoplatného císaře Gonozala VII". (výsledek byl zmanipulován na příkaz Orbánašla III.)."

Skaranore Schankkou se zdá být zodpovědný za katastrofu kvůli své nervozitě a nejistotě, co dělal během útoků snových hřibů. Orbanašol svého přítele na místě zastřelí. Císař je touto porážkou těžce otřesen.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Eine_Botschaft_für_Arkon« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)