Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 220
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 220
Název:Kruh času
(Der Kreis der Zeit)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 219 • chronologicky • AT 221 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.498 da Ark
Jeho cílem je svržení uzurpátora - jeho protivníkem je legenda.

Avrael Arrkonta žádá v rozhovoru Lebo Axtona o radu. Vědec Sereylon Markharet, který pracuje na zbrani zvané Křišťálový meč, ho požádal, aby na jeho planetě Soshol-Trakheer povolil experimenty. Axton z historie ví, že při těchto pokusech nešťastnou náhodou zahynuly miliony Arkonidů. Neodvažuje se však Arrkontovi souhlas nedoporučit, protože se obává časového paradoxu. Po tomto dilematu je Axton odhodlán zjistit, zda vůbec může změnit minulost.

Quertan Merantor ho jako na zavolanou odvolá na Kafu, kde se na planetě vulkánské letadlové lodi Mara Bonkal páchají sabotáže. Proti své vůli se k němu připojí agent Sorgith Artho.

Lebo Axton si na základě svých historických znalostí vzpomíná, že Mara Bonkal vyšel jako hrdina z prohrané bitvy v soustavě Chemi-Spieth. Tato bitva se odehraje o nadcházejícím svátku Katanů na Kapitolu. Protože je Bonkal věrná Orbanašolovi III, chce Axton, aby v bitvě vypadala jako neúspěšná, což by Orbanašola donutilo distancovat se od klanu Bonkal, který je mu věrný, a tím ho oslabit.

Mara Bonkalová se ve svém světě obklopuje mnoha exotickými tvory, které si přivezla z četných cest do různých částí Mléčné dráhy. Mezi nimi je mnoho inteligentních bytostí. Axton a Artho čelí několika útokům, které díky pomoci gentlemana Kellyho přežijí.

Přestože je Mara Bonkalová k Axtonovi přátelská a ten má zábrany, tajně vedle svého vyšetřování prozkoumává i její vlajkovou loď YREMBEL. Téměř náhodou při prohlížení Bonkalovy složky o jejích tvorech zjistí, že inteligentní bažinný pták občas vyžaduje vysokou koncentraci metanu v atmosféře, díky čemuž může spolupracovat s Maahky. Když to Axton oznámí, pták se odhalí a Kelly ho zabije. Vyjde najevo, že pták používá hypnotické schopnosti k ovládání jiných tvorů, které využívá k vraždám.

Po vyřešení případu se Axton připojí k letu YREMBEL do Ylihoffy, kde se konají oslavy kapitánských katanů. Zatímco Mara Bonkal stráví na planetě 28 hodin, Axton sabotuje pozitroniku lodi a narazí na druhého bažinného ptáka, kterého se mu podaří zabít.

Když začíná útok na systém Chemi-Spieth, YREMBEL se do bitvy dostane až po dvou minelách. Loď je rozstřílena na trosky a musí být opuštěna. Tehdy se ukáže pravá povaha Mary Bonkalové: pátrání po dalších přeživších je přerušeno, několik mužů zůstane na místě a ona je zabije dělem záchranného člunu, když se pokusí zabránit vyproštění.

Kvůli chybám je Mara Bonkal obviněn ze zbabělosti před nepřítelem. Axtonové se sabotáž nepodaří prokázat, a tak je odsouzena k zaplacení desetiny svého jmění. Navíc její rodina ztratí svou vysokou pověst. Axton věří, že se mu podařilo úspěšně změnit minulost, když se Artho náhodně zmíní, že Mara Bonkalová pravděpodobně použije své stále ještě značné jmění k podplacení historika, aby byla zapsána do historických knih jako hrdinka.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Kreis_der_Zeit« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)