Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Galaxie > Balayndagar
hledat
Astronomická data:
Vzdálenost k [[Mléčná dráha|Mléčné dráze]]:66.15 mil. LY
Typ:malá galaxie
Zdejší národy:
Keloskové

V malé galaxii Balayndagar se nachází rodný svět Kelosků. Střední vzdálenost sluncí v centru Balayndagaru činí 0.5 až 0.8 světelných let, u okraje 2 až 2.5. Vzdálenost k další velké galaxii Balayn činí asi 400000 světelných let. Od Golgatnuru je Balayndagar vzdálen 83 milionů světelných let.

Balayndagar byl před neurčitou dobou v průběhu kosmické katastrofy vytržen ze sousední velké galaxie. Ve větší vzdálenosti přesli slunce ke klidu a seskupovali se kolem nového fiktivního středu, který nyní obíhají jako se to děje v každé jiné galaxii. Vzhled malé galaxie je ale po vzoru planet a všech hvězd absolutní koule - a ne spirála. Tento kosmický a astrofyzikální efekt vychází z dřívější kinetické energie vytržené masy hmoty, který formou rotačního pohybu získal současnou galaktickou stabilitu.

Historie

Před mnoha miliony lety vedla Soberská Priorvlna také přes galaxii Balayndagar. Výběžek vlny ztroskotal na planetě Kelosků a ovlivnil dalekosáhle jejich vývoj. Bez působení Priorvlny by si národ nikdy nevyvinul 7D myšlení.

Robot Vlission zabloudil při pátrání po Priorvlně také do Balayndagaru. Narazil na předky první Kelosků, kteří na základe zhroucených částí Vlny vykazovaly první symptomy svého budoucího vývoje.

Před dávnými časy centrální, obrovská černá díra, Velká černá nicota, hrozila, že spolkne celou galaxii. Keloskům se podařilo díky postavení Altrakulfthu toto nebezpečí dostat pod kontrolu. Černé díře bylo odňato jádro a tak minimalizován tak tlak na rozšíření. Manipulace Terranců v roce 3578 vedla k návratu jádra a zániku Balayndagaru.

Část Kelosků byla Lary evakuována pomocí SVE-křižníků. Malá skupinka Kelosků kolem mistra počtáře Dobraka byla přijata na SOL.

Kruh se pro na SOL zachráněné Kelosky uzavřel v roce 3584, když vstoupili do Císařovny z Thermu a spojili se s dalším produktem soberské Priorvlny.