Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Galaxie > Puydor
hledat
Astronomická data:
Jiná označení:NGC 5457, M 101
Vzdálenost od [[Mléčná dráha|Mléčné dráhy]]:16 milionů LY
Průměr:80 000 LY
Typ:spirální typu Sc
Počet hvězd:?
Zrychlení:241 +/- 2 km/s
Důležité národy:
Aioia, Arrorové, Essorové, Ginkoové, Gotšakové, Iriffové, Jandarové, Kattarané, Korawové, Ksaarlané, Na'Call, Neveverové, Obbythenové, Oykamuurové, Rawweni, Šošzové, Smyrňané, Šuukové, Su-Kansee, Szilliziné, Trepterové, Varmirové, Wesekové, Zwyridé
Důležité hvězdné říše a organizace:
Chrononauti, Hvězdná říše Arktugoun, impérium Stoi-Kan-Kaum, Tamijakum, Říše tisíce sluncí
Puydor
Puydor
© NASA

V souhvězdí Velkého berana ležící galaxie Puydor má pozemské katalogové označení NGC 5457 a astronomové v Mléčné dráze ji nazývají také galaxie „Větrník“.

Všeobecně používaným jazykem galaxie je kunios. Národy z Puydoru nejsou tak vyspělé jako v Mléčné dráze. Neexistují zde větší říše a nejmodernější pohonnou jednotkou je lineární konvertor. Jako počítačový systém je využívána pozitronika.

V Puydoru je přinejmenším 87 různých národů.

Dějiny

Před několika sty tisíci lety, tedy přibližně 500 000 roků před Kristem, byli v Puydoru aktivní Obbythenové. Ti disponovali vyspělou technologií a vysokou etikou. Potírali zlo, kdekoliv mohli. Jednoho dne došli k závěru, že na nedalekém místě v Multiverzu brzy dojde ke vzniku nového vesmíru. Tím by však mohl být ohrožen standardní vesmír Meekorah. Proto zkonstruovali v nitru planety Ketchorr stroj, který měl ochránit alespoň Puydor. Předpovězená katastrofa však nikdy nenastala.

Přibližně 26 000 let před Kristem se Neveverové jako nositelé míru snažili zabránit konfliktům ve své galaxii. Jejich na zastrašování založené akce však měly jen zřídka úspěch. Vyslanec kosmokratů jim posléze objasnil, že se od nich očekává evoluční skok na úroveň superinteligence. Neveverové se však nechtěli vzdát svých těl, navíc nehodlali přenechat národy Puydoru osudu. Tak stvořili 25 000 let před Kristem Snílky: Jii'Nevever a Guu'Nevever. Ti pomocí svých schopností usmiřovali národy hvězdného ostrova a nechali je konat ve smyslu mírumilovných Neveverů. Guu'Nevever však byl uvězněn (a zdánlivě zabit) Varmiry a z Jii'Nevever se stala kosmická hrozba. Řádící Snílku nakonec prostřednictvím časového torpéda zkrotili až Nonggové.

V roce 1238 NGL unesla Šabazza do Puydoru Juliana Tifflora a Michaela Rhodana. Oba byli kondicionováni k tomu, aby osvobodili Jii'Nevever. Julian Tifflor však padl do pole vleklého času a z Michaela Rhodana se díky fanatismu a neúspěchům v zadaném úkolu stal Torric, Pán času.

Roku 1282 NGL přišli na Terru Forch a Dunn Beynon, dva Statistici univerza. Předtím pobývali na místě, kde se howalgoniu říká tronium-azint – tedy pravděpodobně v Puydoru (T 414).

V únoru 1290 NGL byli do této galaxie za tajemných okolností uneseni Gucky a Icho Tolot. Také jejich úkolem bylo osvobození Snílky.

Čtveřicí Nesmrtelných zachráněná Snílka zpočátku nehodlala poslouchat příkazy Šabazzy a zamýšlela si pro sebe dobýt rozlehlé území. Později se však podrobila Šabazzině vůli a začala se připravovat k útoku na Mléčnou dráhu. Julian Tifflor, Icho Tolot a Gucky se však zbavili vlivu Šabazzy, takže Snílce zůstal pouze jediný schopný generál – Michael Rhodan. Ten od nynějška považoval své tři druhy za zrádce a úhlavní nepřátele.

Díky schopnostem a arzenálovým světům Ankorum a Na'Call se Jii'Nevever během několika měsíců zmocnila téměř celého Puydoru. Nesmrtelní však použili prastarou zbraň, tronium-azintový nabíječ, aby Snílku definitivně zničili a tím zmařili zamýšlený výpad proti Galaxii.

Známé soustavy a planety

Hvězdokupy, galaktické sektory

Zdroje

PR 1904, PR 1940, PR 1944 a jiné