Perry Rhodan 2526 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2526
Název:Strašlidla z Gleamu
(Die Gespenster von Gleam)
Autor:Michael Marcus Thurner
Cyklus:Stardust
Vydáno poprvé:15. ledna 2010
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 28. února 1463 NGL
Zkoumají starý opěrný bod lidstva – prožijí zvláštní překvapení
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Urban Quaty – Podplukovník vyšle na misi pozemní prapor.

Lethem Shettle – Zamlklý major se stará o nový přírůstek praporu.

Anais Berkoffová – Desátník se musí přizpůsobit životu v pozemním praporu.

Adam Carden – Kaprál objeví nečekanou formu života.

Ilustrace:
Perry Rhodan 2526 (Ilustrace 1)
© VPM kg.

Na Zemi a četných lidmi obydlených planetách Mléčné dráhy se píše rok 1463 Nového galaktického letopočtu – to odpovídá roku 5050 křesťanského kalendáře. Už více než sto let panuje v Mléčné dráze mír: Hvězdné říše se snaží spolupracovat a vytvořit klidnou budoucnost. Konflikty minulosti se zdají být zapomenuty.

Především Liga svobodných Pozemšťanů (LSP), v níž Perry Rhodan stále zastává úřad Rezidenta, se koncentruje zejména na výzkum a vědu. S nalezeným polyportdvorcem jménem ITHAFOR se do rukou lidstva dostává nový, tajemný transportní systém. Skrze polyportdvorec vpadne do Galaxie nebezpečná Frekvenční monarchie, její úder je však prozatím odražen.

Zatímco se Reginald Bull snaží ochránit Mléčnou dráhu, Perry Rhodan následuje nouzové volání Pozemšťanů ze vzdálené soustavy Stardust. Zde obdrží poselství od starého přítele – superinteligence ID je zjevně v akutním ohrožení. Dalším problémem je až doposud nepřístupné kočující město. Současně se Atlan vydá na pouť Andromedou – a setká se se STRAŠIDLY Z GLEAMU...


JESSE OWENS, jako pomocný člun RICHARDA BURTONA III nasazený bitevní křižník, letí coby předvoj Galaktické flotily a dne 28. února 1463 NGL dosáhne planety Gleam v Andro-betě. Gleam byl důležitou pozemskou bází v průběhu války s Mistry ostrovů v 25. století. Obrovská flotilní základna Power Center byla udržována i za časů LSP a doposud na ní bylo umístěno na 300 mužů. Nyní má být použita v rámci operace Hathorjan. Power Center však nereaguje na radiokomunikační pokusy JESSEHO OWENSE. Situaci má tedy prozkoumat pozemní výsadek, vedený majorem Lethemem Shettlem. Major si za svou osobní průvodkyni vybere mladou, nezkušenou desátnici Anais Berkoffovou. Shettle zpozoroval v mladé ženě dřímající potenciál a během akce od ní hodlá požadovat maximální výkony, aby ji otestoval a podpořil. Tak ji chce připravit pro větší úkoly.

Pozemní oddíl nalezne přírodou částečně znovudobytou stanici, která se před nedávnem stala dějištěm prudkých bojů a byla vydrancována. Posádka není nikde k nalezení. Po několika problémech s agresívní faunou Gleamu nalezne Anais mrtvého Maahka a stejně jako Shettle pocítí nadpřirozenou prezenci. Je objeveno poselství Perryho Rhodana, zanechané teprve před několika minutami. Vojáci potkají bojující Maahky a sledují je, avšak Dýchači metanu náhle beze stopy zmizí. Místo toho narazí Pozemšťané na „Vražedné hochy“ – Dvounosé, kteří se tváří jako nemilosrdní válečníci, avšak brzy musí nesměle přiznat svou technickou podřazenost. Úroveň Dvounosých je od zvýšení hyperimpedance na sestupu. Vydrancovali Power Center, ale nejsou odpovědní za zmizení staniční posádky, pouze využili naskytnuvší se příležitosti. Jsou zajati a odtransportováni z Gleamu.

Konečně mohou být zapojeny záložní systémy stanice. S jejich pomocí jsou opět zaměřeni Maahkové. Vše nasvědčuje tomu, že Dýchači metanu pronásledují dva své soukmenovce. Pozemšťané je dostihnou ve chvíli, kdy zabijí jednoho z pronásledovaných. Druhý požádá o azyl a nabízejí důležité informace o Perry Rhodanovi. Shettle je připraven ho ochránit, ale ostatní Maahkové žádají kapitulaci uprchlíka. Maahkové údajně „evakuovali“ stanici, aby Pozemšťany ochránili před „nebezpečnými odpadlíky“. Ve skutečnosti použijí 300 zajatců jako rukojmí a po zabití posledního ze tří štvanců, při němž je v ohrožení života uveden i Shettle, si s jejich pomocí vykoupí volných odchod z Gleamu. Maahkové opustí Tri-systém s kosmickou lodí, doposud ukrytou v koróně slunce.

Nyní může být Power Center převzat a opraven Galaktiky. Pitva tří mrtvých Maahků neukáže žádné zvláštnosti, avšak primářka JESSEHO OWENSE se domnívá, že může jít o Stínové Maahky. To by vysvětlilo nekompromisní nepřátelství ostatních Dýchačů metanu...