Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1941
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1941
Název:Když světy oněmí
(Wenn Welten verstummen)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Thoregon / Šestý posel
Vydáno poprvé:3. října 1998
Vydáno v češtině: -
Čas děje: červenec/srpen 1290 NGL
Mezi Curayem a Na'Callem - Snílka plánuje velký útok
Hlavní postavy románu:

Michael Rhodan – Snílčin generál žene svá vojska k maximálním výkonům.

Jii’Nevever – Snílka z Puydoru žádá zahájení invaze do Mléčné dráhy.

Gucky, Icho Tolot a Julian Tifflor – Tři nositelé buňkového aktivátoru plánují smělou akci.

Hotch-Kotta - Korawský obchodník se stává svědkem galaktických dějin.

Vorgen-Atta – Raww shromažďuje svou flotilu.

V různý čas zmizeli z rodné Mléčné dráhy celkem čtyři nositelé buňkového aktivátoru: Haluťan Icho Tolot, Ilt Gucky a Terranci Michael Rhodan a Julian Tifflor. Na planetě Curayo ve vzdálené galaxii Puydor se opět setkali – z pověření tajemné Šabazzy měli osvobodit rovněž neznámou bytost jménem Jii’Nevever.

Co nemůže vědět žádný ze čtyř Galaktiků: Šabazza je toho času nejnebezpečnějším nepřítelem lidstva. Jejím cílem je zdá se likvidace koalice Thoregon, a to pokud možno ještě dřív, než se tato vůbec stihne ustavit. A šestým členem Thoregonu mají být Terranci, s Perry Rhodanem v roli Šestého posla Thoregonu.

Šabazziny aktivity rozsévaly strach a hrůzy nejen po Mléčné dráze, ale i po jiných galaxiích, obydlených thoregonskými národy. Její poslední útok vedl k tomu, že teď musí lidé ze Země bojovat o přežití v galaxii DaGlauš. K této skupině Galaktiků mezitím dospěl Perry Rhodan.

Čtyři nositelé aktivátoru v Puydoru o těchto událostech neví zhola nic. Podařilo se jim osvobodit Jiiֹ’Nevever z jejího časového vězení. Icho Tolot, Julian Tifflor a Gucky se přitom vymanili z Šabazziny klatby. Poznali, že jimi manipulovala. Jenom Michael Rhodan tedy zůstává na straně Jii’Nevever, Snílky z Puydoru.

Zatímco se nyní syn Perryho Rhodana snaží pomoci Snílce s ovládnutím celé galaxie, zkoušejí jeho bývalí přátelé udělat vše pro to, aby přesně tomu zamezili. Všechny plány tří Galaktiků však doposud ztroskotaly. Jiiֹ’Nevever pokračuje se svou ofenzivou. Dobytí další části galaxie se ohlásí, KDYŽ SVĚTY ONĚMÍ...


Několik tisíc z Ankorumu dodaných křížových lodí je shromážděno v soustavě Ra'Call. Aby mohl rekrutovat ještě více kosmonautů, použijí Michael Rhodan a Vorgen-Atta dříve zkonstruovaný varmirský konektor, který novým posádkám v krátkosti zprostředkuje potřebné znalosti.

Protože pro současný útok na Na'Call a Curayo potřebují ještě druhou kosmickou loď, letí Gucky, Icho Tolot a Julian Tifflor s TAR-MANEM k planetě Wanseroo1), která v rozporu s většinou světů Puydoru ještě není kontrolována Jii'Nevever. Protože bygoon Ogal-Achua umírá, vypukla občanská válka. Skupiny rebelů zpochybňují nástupnictví bagarna Ogal-Borstika. Mimořádnou krutostí vynikají zejména fanatičtí kosoppové. Ogal-Borstik nechal odstartovat všechny kosmické lodě, k mání by mohl být pouze MAJJETT obchodníka Hotch-Kotty2). Tři Galaktici osvobodí Hotch-Kotta z vězení, kam se dostal kvůli intrikám konkurenta, a odletí na druhou planetu systému Lamboru, pouštní svět Amourou, na kterém obchodník ukryl svou loď. Rawwskou posádku TAR-MARA včetně jejich velitele Raomos-Orra zanechají Gucky, Tolot a Tifflor v důlní a výzkumné stanici na Amourou. Když pomocný člun INTURA-TAR zanechají ve volném vesmíru, letí s MAJJETTEM k neutronové hvězdě Perikor, protože doufají, že naleznou va stanici vědce Vago Intarena - HEJA NIDO3) - a v ní druhý TA nabíječ.

Současně se Michael Rhodan rádiovou zprávou obrátí na národy Puydoru. Kašmat, Urušut, Arktogoun a jiné světy velebí ve své odpovědi vládu Jii'Nevever, a generál je všechny vyzve k honbě na tři Galaktiky.

Kosmická stanice HEJA NIDO, objekt ve tvaru H, 1200 metrů dlouhá a 400 metrů široká, je ukrytá za vysoce výkonným zaměřovacím štítem. Její strážní pevnosti a flotila ale zaútočí na přibližující se MAJJETT. Zatímco korrawská loď ustupuje, teleportuje Gucky do stanice. Tam zjistí, že varmiští vědci včetně Vago Intarena před tisíciletími převedli své mozky do robotických těl, a tak přežili až do současnosti. Během doby se ovšem promísily jejich osobnosti, takže každý je zčásti Vago Intaren. Kromě toho každé robotské tělo obsahuje komponentu tronizátoru. Když jim Gucky objasní, jaká je situace v Puydoru, jsou bývalí Varmirové ochotni sestavit tyto segmenty. Osm metrů dlouhý TA nabíječ je nainstalován na MAJJETT. Ačkoliv Jii'Nevever může svými nočními můrami zasáhnout Hotch-Kottu, dosáhne Julian Tifflor společně s Korrawem systém Mizant a nasadí tronizátor proti Curayu. Ve stejném okamžiku začnou Gucky a Icho Tolot TA nabíječem z TAR-MANA ostřelovat tronium-azint na Na'Callu. Strážní flotilu, kterou Michael Rhodan a Vorgen-Atta soustředili k ochraně obou hlavních světů Jii'Nevever, útočníci oklamají pomocí tronium-azintových dronů a zaměřovací ochrany, kterou získali v HEJA NIDO. Aby unikla zvyšující se frekvenci tronium-azintu na Na'Callu, skočí Jii'Nevever na Curayo, nalezne tam však ještě horší poměry, takže se rychle teleportuje zpět. Tak skáče sem a tam a jelikož je přitahována dvěma obrovskými masami krystalů na zasažených planetách, dostane se do pasti, ze které nemůže uniknout. Vibrace vybuzeného tronium-azintu přinutí normální atomy obou planet, aby pohlcovaly hyperfyzikální záření. To vyvolalá neuhasitelný atomový požár. Snílka z Puydoru pandluje nesmírnou rychlostí mezi oběma světy a nakonec se rozloží. MAJJETT a TAR-MAN ihned odstartují k dohodnutému místu srazu, bezejmenné sluneční soustavě.

Naplněný hněvem, že zmařili Šabazziny plány, následuje Michael Rhodan MAJJETT a nechá na něj zaútočit svou loď. Julian Tifflor a Hotch-Kotta jsou zraněni, zachrání je ovšem Gucky a Tolot, kteří přiletí s TAR-MANEM na místo srazu. Celá čtveřice vzápětí padne do rukou Michaelu Rhodanovi. Rhodanův zástupce Vorgen-Atta se ale obzvlášť rychle vzpamatuje ze sugesce Jii'Nevever a zabrání generálovi, aby své tři dřívější přátele zabil. Kromě toho zakáže lodím své flotily útok na jednotky Ginků, které se pod velením Beldrenhota objevili k podpoře tří Galaktiků. Raww slíbí, že křížové lodě vyrobené na Ankorum budou předány národům Puydoru. Vlajkovou loď Michaela Rhodana GAAFENOO nechá Guckymu, Tifflorovi a Tolotovi pro let do domovské Mléčné dráhy. Když mu loď slíbí jako dárek, přijme Hotch-Kotta velení nad křížovou lodí.

Během letu se tři nositelé aktivátorů pokusí osvobodit paralyzovaného Michaela Rhodana od Šabazzina čipu. Poznají ale, že se čip za dvěstě let kdy byl Pozemšťan držen na Curayu4), rozpadl na bezpočet částí, které nemohou být odstraněny. Při procitnutí z paralýzi se Perry Rhodanův syn uchýlí do identity Torrica, Pána časů5).