Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1806
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1806
Název:Mutant Cantrellů
(Der Mutant der Cantrell)
Autor:Peter Griese
Cyklus:Thoregon / Tolkandové
Vydáno poprvé:4.4.1996
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1222 NGL = 4809 / 1288 NGL = 4875
Alaska Saedelaere v nouzi - zažije Kummerogův životní příběh
Hlavní postavy románu:

Alaska Saedelaere - bývalý nositel masky bojuje s Kummerogovou kůží

Kummerog - vrah z Bröhnderu vypráví svůj příběh

Kummerogova kůže - odnož s vlastními myšlenkami a pocity

Yokanrog - Kummerogův důvěrník a otrok

Fasoldog - počítač na palubě CANTU

Čím se od sebe liší ony neznámé organismy, které přepadly Rhodana, Bulla a Saedelaera? Jen jeden z nich - ten, který ulpí i na Alaskovi - Pozemšťana ovládl a přinutil ho odletět s cizí kosmickou lodí do vesmíru. Alaska, který svůj příběh sám vypráví, se nečekaně ocitl v kůži Kummeroga, očekávaného boha Trokanců...


Poté co se Alaska Saedelaere probudí na palubě černé klínové kosmické lodi, nechá se huspeninová obálka, která ho obklopuje, poznat jako kůže Kummeroga1). Kůže vypráví, že Kummerog pochází z národa Cantrellů, jehož členové musí každý pátý rok svléct kůži. Protože Kummerog, jehož stáří nikdo nezná, je ale mutant, žijí jeho kůže dál, zůstávají se svým pánem v duševním kontaktu a Kummerog je může používat k zotročení jiných bytostí. Na mentálním obrazu, kterým mu kůže zprostředkuje Kummerogovo vzezření1), je Saedelaeremu nápadné, že ruce Cantrella jsou se dvěma prsty a dvěma palci podobní Herreachům. Kůže popisuje Kummeroga jako geniálního, hrozného a zcela bez skrupulí. Kvůli svým zločinům byl Cantrelly vyhnán do galaxie Bröhnder, kde kolem sebe brzy shromáždil skupinu obávaný pirátů nazvanou »Vrazi z Bröhnderu«. Pomocí svých kůží udělal otroky z Vaikhuura, schopného vědce z národa Unan-Kjurů, a trpasličího Blibb Gonzerola, technického specialisty, a zanechal je základně na asteroidu Klinker.

Saedelaere pozná, že kůže je zcela fixována na nalezení svého pána, a protože zásobování kyslíkem a výživou závisí zcela na ní, předstírá ochotu ke spolupráci. Nakonec se mu podaří podmanit si kůži v duševním duelu. Nedokáže se ale odhodlat k zabití cizorodé bytosti, protože potřebuje její ochranu na Klinkeru. Během mentálního střetnutí vypráví kůže, co Kummerog zažil před šedesáti lety:

Při letu se svou klínovou lodí CANT zachytil Kummerog volání o pomoc, kterého přivede k vraku 70 metrů dlouhé vřetenovité lodi, jejíž příďový sektor tvoří napříč umístěná 25 metrů dlouhý a 4 metry tlustý čtyřúhelníkový příčník. Na palubě objeví pirát smrtelně zraněného, 2.20 metru vysokého, štíhlého humanoida se stříbrnou kůží2), který se představí jako »Čtvrtý posel Thoregonu«3). Cizinec prosí Kummeroga, aby odletěl k arzenálu Baolin-Ndaů v prázdnotě mezi Bröhnderem a Trouttem, a »oprávněným osobám« sdělil, že se Goedda4) vzbudila a vydala se na cestu5). Umírající posel energicky upozorňuje, že celým galaxiím hrozí kosmická katastrofa, pokud nebude zpráva předána dál, a poskytne Kummerogovi souřadnice arzenálu a 6 centimetrů široký, černý náramek, který označí jako »Passantum«6). V naději, že bude neznámý arzenál moci vyrabovat, odlétá Kummerog s Yonkanrogem, svým hlavním otrokem, žlutokožným, jednookým, reptiloidním Bodanem, který jako jediný přežil dobytí Klinkeru cantrellským mutantem. V bílomodře pruhovaném vaku z umělé hmoty veze vedle dvou starších, konzervovaných kůží jednu mladou kůži, kterou svléknul teprve po odletu z Klinkeru.

Na subminiaturizované artefakty, které mu arzenál Baolin-Ndaů nabízí, pohlíží Kummerog nejdříve skepticky, ze zvědavosti si vybere 30 centimetrů dlouhou, vrtací hlavě podobnou tužku, která se mu představila jako volně programovatelný stroj času7). Protože věří, že odpálí jen ohňostroj, aktivuje ledabyle jiné zařízení a příliš pozdě pochopí, že tak aktivoval atomový požár ve většině stanice. Protože je odříznut jak od CANTU, tak i od centrály arzenálu, uteče mutant se svým prázdným batohem nakonec do Hřibu, do nějž mu passantum poskytne přístup, a dostane se na »Most do nekonečna«. Mentálním hlasem mu passantum vysvětlí, že vstoupil do zakázané oblasti a že průchod tam mu mohou aktivovat jen inteligentní živí tvorové zvnějšku. Potom mu ukáže, že se na druhém konci mostu nachází neživá planeta s podzemním Hřibem, a kromě toho žádá, aby byla odložena. Když se Kummerog zprotiví, začne náramek žhnout a oddělí tak Cantrellovi ruku. Passantum samo sebe promění ve vajíčko o délce pěti centimetrů. Mezitím je Kummerogův otrok Yonkanrog uznán centrální počítačem arzenálu jako oprávněná osoba a přiměje systém uhasit atomový požár. Bodana ale následně zabije kus zřícené trosky.

Protože nevidí žádnou šanci, jak most vlastními silami opustit, nechá Kummerog vrtací hlavu vyrůst na padesát centimetrů a vloží do ní svou oddělenou ruku a passantum. Potom dá stroji času příkaz, aby se u cíle rozvinul na maximální velikost a nastavil časový mechanismu na maximální hodnotu 3.7012 milionů. Ruka se má na mrtvé planetě stát výchozí látkou pro přirozenou evoluci. Stroj času dostane rozkaz postarat se, aby inteligence, která z evoluce vzejde, bude mírumilovná a bude za cíl života vidět otevřené dómu a přijetí boha Kummeroga. Jakmile bude zaměřen pětidimenzionální impulz, má vrtací hlava vypnout časové pole a Hřib dopravit na vrchol planety. Poté co stroj času nabere svou původní velikost, hodí ho Kummerog do mlžného pole na konci mostu8). Potom naprogramuje mladou kůži v arzenálu Baolin-Nda, se kterou je ještě ve slabém duševním spojení, aby si našla tělo a s předprogramovaným CANTEM se vrátila na Klinker, odkud se má s Vaikhuurem a Gonzerolem vydat hledat svého pána. Protože odhaduje, že bude muset uplynout více než 300 milionů let, než na neživé planetě vznikne civilizace s pětidimenzionální technikou, a že on sám bude tedy muset čekat asi sto let, uvrhne se Kummerog do biologického hlubokého spánku.

Po vyprávění si Saedelaere vzpomene na černou skříňku, kterou Ernst Ellert předal Perrymu Rhodanovi v Hirdobaanu9). 22. listopadu 1288 NGL dorazí CANT po jednadvacetidenní cestě ke Klinkeru, 60 kilometrů velkému planetoidu10).