Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1632
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1632
Název:Zpráva z časoprostorové vrásy
(Botschaft aus der Raumzeitfalte)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Velká kosmická záhada / Ennoxové
Vydáno poprvé:1992
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1200 NGL = 4787
Přijmou varování - cizí moc proniká do vesmíru
Hlavní postavy románu:

Boris Siankow - Nexialista nabídne opět neobyčejnou hypotézu

Myles Kantor - vědec se vydá vědomě do nebezpečí

Roi Danton - Perry Rhodanův syn zažije zjevení

Xii-Gien-Qek - bluesanský průvodce Dantona a Siankowa na cestě někam

Traisor Bagemot - velitel halutského výzkumnického týmu

Uschi - Ennoxka okouzlená Perry Rhodanem

Když se 16. listopadu 1200 NGL v sektoru Panot1) dozví, že Maahkové na Kaaharu, druhé planetě v proměnlivé zóně ležícího slunce Nonduke 3. listopadu pozorovali zrcadlení, odlétá Roi Danton, Nexialista Boris Siankow a korelationista Xii-Gien-Qek, Bluesan z národa Apasů, s MONTEGO BAY k vodíkovo-metanovému obru, který Maahkové se souhlasem galaktika používají jako experimentální svět. Jako zrcadlení označují vědci kolem Mylese Kantora mezitím v Zóně smrti se vyskytující zjevení cizorodé krajiny, kosmické lodi nebo krystalů z neznámé roviny reality. Se space-jetem MOB-3 přistanou Danton a jeho průvodci na Kaaharu. Protože Maahkové tvrdí, že nemají žádné záznamy zrcadlení, prozkoumá Xii-Gien-Qek na vlastní pěst jejich počítač a stane se přitom obětí tajemné formy energie skryté uvnitř. Zatímco je v MOB-3 ošetřován, dostane se planeta pod vliv hyperprostorové parézy a kolem space-jetu se objeví zrcadlení pochmurně červeně osvětlené krajiny s cizorodými rostlinami, nad kterou se vznáší mohutná kosmická loď sestávající se z různých geometrických těles3). Když útvar opustí kluzák, odstartuje Rhodanův syn navzdory nebezpečí, že se srazí se stěnou hangáru maahkské základny v realitě Kahaaru, se space-jetem a následuje loď až ke vstupu do tunelu. Danton a jeho společníci zpozorují sugestivní hlas, který je chce do tunelu nalákat. Poté co Xii-Gien-Qek se svým SERUNEM vnikne do tunelu, zmizí zrcadlení4), a space-jet se objeví s Apasanem znovu v hangáru. Později se Siankow domnívá, že zrcadlení má formu pětidimenzionálního pole, které se přilepí k planetě, a že při jeho prvním výskytu na Kahaaru zůstala část jeho energie v počítači, později přeskočila na SERUN Bluesana. 18. listopadu se MONTEGO BAY vrací zpět k BÁZI.

Na Arkonu5) čeká Atlan na Philipa, protože jen jemu chce svěřit svůj hodnotný objev5). Dvacet centimetrů dlouhá a osm centimetrů tlustá prizmatická pyramida má hmotnost 50 gramů a je tvořena pravidelným mnohostěnem s jedenadvaceti hranami, na jehož obou koncích jsou dvě jednadvacetistranné pyramidy. Když se Ennox po pěti týdnech konečně ukáže, zapřede se do hádky s Atlanem a nakonec se stáhne pryč. Poté před Arkonidana prizmatickou pyramidu mladé Ennoxce Uschi, aby jí odnesla Mylesi Kantorovi. Uschi dorazí do sektoru Panot ale teprve poté, co se Kantor s FORNAXEM vydal do Nového Moragan-Pordhu6).

Tam se Haluťanům Traisoru Bagemotovi, Makusu Lolantovi a Maco Pontorovi podařilo lokalizovat prostorem driftující čtyřrozměrný otisk průchodu k časoprostorové vráse, ve které zmizel Icho Tolot, Sato Ambush a Paunaro7). Siankow vylepší konfiguraci hyperdimového rezonátoru, se kterým se Haluťané pokusí otevřít časoprostorovou vrásu8), a vznikne tak oválná, 80 kilometrů široká temná zóna, která přitáhne FOR-A, pomocný člun FORNAXU. Dříve než se loď dostane do nebezpečné blízkosti otvoru a pomocí palubních zbraní ho musí uzavřít, je zachycena v interkosmu koncipovaná hyperzpráva, ve které je varování před manipulacemi s časoprostorovou vrásou, protože se tam tudy chce do standardního universa dostat supersilná entita. Cizí moc se snaží pomocí adaptace strangeness-hodnot oslabit závěr časoprostorové vrásy9). Galaktikové si vzpomenou na kontakty se Sintou10) a Tekenerovu vizi na Accaro III11). Když se Uschi s prazmatickou pyramidou objeví ve FORNAXU, vydá se loď do Sluneční soustavy12).

Průzkumy prizmatu ukáží ale jen to, že je dutý a že jeho stěny se skládají z tisíce tenkých vrstev. Díky určení rychlosti světla a Goshmoschenské konstantě záření13) je ale jasné, že útvar má negativní strangeness. Stejně jako rovněž negativním strangeness postižený, Tolotem v roce 1172 NGL na Lingoře objevený buněčný aktivátor14) zachovává si prizmatická pyramida stále svou teplotu, protože si nemůže vyměňovat teplo se standardním universem. Když jsou ale aktivátor a prizma na Titanu dány k sobě, vymění si teplotu navzájem. Xii-Gien-Qek spekuluje, že negativní strangeness by mohlo ukazovat na jednu nereálně existující, potenciální realitu.

Na Arkonu se smíří Philip s Atlanem a zároveň si stěžuje, že se Gucky vydal na dlouhou cestu a může tak způsobit neštěstí15).