svazek 528

Horst Hoffmann

Die Geheimnisse von Ushun

Tajemství Ushunu

vydáno: 16. listopadu 1981    
čas děje: červenec 3791
Atlan klasická řada 528 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Na stopě neviditelného protivníka
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan se pokouší odhalit tajemství Ushunu

Wajsto Kolsch a Bjo Breiskoll - Atlanovi kamarádi

Heldis - mladý Chailida

Shyra - Heldisova milá

Malo-Tees - Veraghe

S'Dunikh - Roxhare na Chailu

Ilustrace:
Atlan 528 (Ilustrace 1)

Snowar přichází s Atlanem, Bjo Breiskollem a Wajsto Kolschem k městu Ushun, v jehož blízkosti se nachází stanice Roxharů, která je zvána Modré město. Elitu v Ushunu tvoří šest takzvaných rodin, Heldimové, Assorové, Rhiskorové, Yubané, Faridarové a Komondati, kteří se straní od ostatních obyvatel a jsou viděni jako špióni Prastarých.

Solánci se ubytují u rodiny Mugona, se kterým se Snowar spřátelil. Atlan je Chailidkou Shyrou odveden do hospody, kde chce získat informace, a kde se Shyra schází se svým milencem Heldisem, který ale patří do rodiny Heldimů. Heldis je připraven mluvit o rodinách. Další členové rodiny ale přinutí Atlana k odchodu. Příštího rána je Heldis pryč, zároveň jsou pokoje Solánců nenápadně prohledány.

Zatímco se Atlan snaží s Heldimy promluvit a sbírat informace, věnuje se Wajsto Kolsch nenadále zemědělství. Arkonidan objeví, že rodiny nechávají členy neustále meditovat, a domnívá se, že tak hlídají obyvatele Ushunu. Jeho šetření vede k tomu, že je Murgonův dům zapálen. Při požáru zachrání Atlan život Shyře.

Když dvanáct ztroskotaných astronautů, kteří jsou zváni Veraghové, se svými ochočenými Murleny táhnou městem, dozví se Atlan a Breiskoll, že Vergahové skutečně ztratily své technické znalosti a kromě toho se stali neplodnými. Násilím musí Atlan a Breiskoll Wajsto Kolsche odvést z jeho pole. Magnida zřejmě podlehl na Chailu panujícímu efektu, který vede k tomu, že se ztrácí technické znalosti.

Atlan a Shyra proniknou v noci do chaty Prastarého, kterou najdou prázdnou. Jsou uneseni teleportací. Současně se ve městě vynoří Roxharové. Breiskoll a Kolsch se stanou zajatci Roxhara jménem S'Dunikh.