svazek 1

Robert Feldhoff

Admiral der Sterne

Admirál z hvězd

vydáno: 13. října 1998    
Atlan Traversan 1 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Atlan – Arkonidan přichází na planetu Traversan.

Tamarena – Princezna z Traversanu.

Atlan je dne 2. srpna 1290 NGL (respektive 2. srpna 4877 po Kristu) povolán na arkonidanský koloniální svět Traversan. Ačkoli tato soustava leží na okraji Krystalického impéria, které o Nesmrtelných z Camelotu nesmýšlí právě přátelsky, Arkonidan je na planetě vítaným hostem. Obyvatelé provincie tradičně platí za velice nepoddajné a mají velkou míru autonomie. Vládce Traversanu, kníže Ligatem da Traversan, neinformoval po objevu zařízení, které bylo až dosud skryto v poušti Yssod, své nadřízené v Krystalickém impériu, nýbrž Atlana a jeho camelotské spolubojovníky. Zařízení se prokáže jako výzkumná stanice Mistrů ostrovů a jak vyjde rychle najevo, stroje stanice stále fungují. Defektní staniční pozitronika zaměří Atlanův buněčný aktivátor a na základě toho považuje Nesmrtelného za Mistra ostrovů. Když Atlan vyskočí na jakýsi oltář ve středu stanice, aktivuje se okamžitě takzvané hvězdné lano a dojde k časovému transferu.

Atlan je proti své vůli vržen do roku 12 402 da Ark, odpovídajícímu roku 5772 před Kristem. Toho času je velká říše Arkonidanů pod vládou imperátora Reomira IX.. Atlanovo mladší já pobývá na pralidmi obydlené Zemi. Do minulosti přesunutý Arkonidan nemá o časech, v nichž se ocitl, příliš mnoho informací. O Arkonu této epochy ví pouze to, že ještě stále zuří Metanové války a imperátor bude zanedlouho zavražděn svou manželkou Siamath. Atlan nemá šanci vrátit se do roku 1290 NGL, protože stanice spotřebovala všechny rezervy energie. Jako by nestačilo, že časový transmiter nefunguje, během přenosu došlo k poškození hlavního řídícího krystalu. Vzniklou škodu Atlan nesvede opravit bez cizí pomoci. Než se může pokusit o navázání kontaktu s obyvateli Traversanu, padne do rukou patroly pod vedením princezny Tamareny da Traversan, která na cizince pohlíží s velkou nedůvěrou.

Není se ostatně ani čemu divit, planeta je totiž uprostřed konfliktu s vládcem sektoru Bryš, Slunečním kurem Pyriusem Bitem. Kur se pokusil zvýšit daně na úroveň, která by znamenala ekonomickou katastrofu. Vedení Traversanu, především nert Kuriol da Traversan, Bitovy požadavky nekompromisně odmítlo. Planetě teď hrozí krvavá trestná expedice. Tamarena díky telepatickému nadání pozná, že Atlan je poutník časem a disponuje vědomostmi a zkušenostmi skvělého hvězdného admirála. Požádá Arkonidana o pomoc proti invaznímu loďstvu, avšak Atlan zpočátku odmítá, neboť se obává časového paradoxu. Teprve když je loďstvo Traversanu na prahu porážky, zasáhne Atlan ze strachu o Tamarenu do bitvy a ta se pod jeho vedením obrátí k vítězství. Atlan zachrání provinční svět Traversan i kvůli tomu, že musí v klidu opravit poškozený transmiter. Při průzkumu stroje času pochopí, že se dá kontrolní krystal časového transmiteru vyrobit pouze ve výzkumných laboratořích na centrálním světě Arkonu...